Wymiana klocków hamulcowych

2018-07-10

Klocki hamulcowe stanowią część hamulca tarczowego. Ich wadą jest to, że w dość krótkim tempie zużywają się i konieczna jest ich wymiana.

Hamulec tarczowy efektywnie pozwala zatrzymać samochód. W budowę układu wchodzi tarcza hamulcowa, a także zaciskający się na niej mechanizm, który określa się jako zaciski albo szczęki hamulcowe.

Podczas zahamowania - na płyn, który zawarty jest w omawianym układzie wpływ wywiera ciśnienie. Przez to tłoczek się przesuwa i przyciska szczęki do tarczy. W tym momencie powstaje tarcie i samochód porusza się wolniej. Na szczęki nałożone są klocki hamulcowe, by cały proces hamowania był skuteczniejszy.

W skład klocków hamulcowych wchodzi fundament, a także gruba okładzina cierna, która przylega do tarczy po zapoczątkowaniu hamowania. Jeśli ona się zużyje, wtedy klocki natychmiast trzeba zamienić na inne.

Ogół stworzono tak, aby jak najskuteczniej hamować samochód i w tym samym czasie wywrzeć jak najmniejszy nacisk na lekką tarczę hamulca. Z tego powodu to klocki podlegają najczęściej wymianie.

To jak często będzie trzeba wymienić klocki uzależnione jest od wielu aspektów. W lepszej sytuacji są osoby, kierujące pojazdem do dłuższych dystansów, ponieważ klocki są wytrzymalsze.

Każdy jednak musi samodzielnie obserwować swój samochód. Przejawy zużycia klocków są dość specyficzne. Proces hamowania nie jest skuteczny – auto zatrzymuje się wolniej, albo poprzez nierówne działanie hamulców jest ściągane na boki. Ponadto można usłyszeć dziwne dźwięki. Jeśli okładzina będzie wytarta, na powierzchni tarczy będzie przemieszczała się podstawa klocka. Stanowi to zagrożenie, a także pociąga za sobą dodatkowe koszty.

W nowych autach na deskach rozdzielczych znajduje się ikona, która informuje o tym, że zużyły się klocki. W tym przypadku doskonale wiemy, kiedy występuje problem i konieczne jest skorzystanie z pomocy fachowców.

Nowe klocki powinny być także zakupione w momencie wymiany tarczy, aby na pewno z nią dobrze współpracowały i by cały proces nie był zakłócony. Według fachowców tarcze hamulcowe powinny być wymieniane w co drugą wymianę klocków. Elementy zamienne do układu hamulcowego są dostępne na rynku, nie ma problemów, by je nabyć.

Klocki świeżo wmontowane trzeba dotrzeć poprzez wykonanie lekkich, dłuższych hamowań przy maksymalnej prędkości. Niepotrzebne jest wtedy martwienie się dziwnymi dźwiękami, które docierają z hamulców. Wszystkie nowe klocki mają na siebie nałożony materiał ochronny. Gdy na skutek eksploatacji materiał ulatnia się, hamulce mogą funkcjonować bez hałasu i efektywnie. 

W serwisie Motoget mogą Państwo nabyć potrzebne klocki hamulcowe – zachęcamy do zapoznania się z ofertą!