Działanie klimatyzacji

2018-07-04

Obecnie klimatyzacja w każdym samochodzie jest naprawdę potrzebna – chyba każdy docenia ją podczas dłuższych wycieczek. Ale czy każdy wie jak ona dokładnie działa? Jakie są jej wady, zalety?

Dostrzegamy od jakiegoś czasu, że na rynku pojawiają się coraz silniej rozbudowane układy klimatyzacyjne. Samochody klasy C posiadają już dwustrefowe układy chłodzące, a limuzyny czterostrefowe. Takie rozwiązania niewątpliwie sprawiają, że jazda jest o wiele bardziej komfortowa.

Kiedy panuje lato, samochody są wręcz szklarnią, a pod wpływem słońca gromadzą całą energię słoneczną. W rezultacie trudno jest przebywać w takim aucie – jest zdecydowanie za gorąco! Dlatego właśnie wynaleziono klimatyzację, aby jakoś poradzić sobie podczas takich temperatur.

Jak działa klimatyzacja?

W skład tego systemu wchodzi głównie sprężarka, parownik oraz skraplacz. Elementy chłodzące, które przemieszczają się w obiegu zamkniętym, pompuje się do sprężarek.  Później przemieszczone są do zasobnika, gdzie ma miejsce ich czyszczenie i odwilgocenie. Następnie przedostają się do skraplacza. W tym miejscu gaz ulega przemianie na formę ciekłą. Wentylator pozwala utrzymać daną temperaturę działania. Całość ma swój koniec w parowniku. Tam temperatura mocno się zmniejsza pod wpływem rozprężenia. Pozwala nam to poczuć chłodniejszą temperaturę. Odpowiednio wcześniej powietrze jest jeszcze czyszczone.

Dbanie o system klimatyzacji

Klimatyzacja musi być używana wciągu trwania całego roku. Wtedy istnieje mniejsze ryzyko, że się ją uszkodzi. Jest to spowodowane tym, że system klimatyzacji zawsze jest napędzany.

Przegląd systemu klimatyzacji powinien być dokonywany przynajmniej raz na dwa lata. Trzeba o tym pamiętać. W przypadku jej zaniedbania, możemy sami zmagać się z różnymi problemami zdrowotnymi.

Objawy nieprawidłowo działającej klimatyzacji

Podstawowym jest brak odczucia, że w kabinie pracuje klimatyzacja w określonych parametrach. Możemy czuć wtedy napływające ciepło. Kolejnym objawem jest nierównomierne działanie sprężarki, albo niekorzystny zapach, gdy włączymy klimatyzację.

W pojeździe, w którym znajduje się klimatyzacja wskazana jest częstsza zmiana filtrów powietrza.